Hoppa till sidans innehåll

Simning


50 m Bröstsim Damer u 40, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Julia Isacson VIF Luleå 49.38
2 Jenny Dahlström VIF Trollhättan 51.31
3 Sara Parfa Svonni VIF Luleå 52.40
4 Ida Gille Forsmark IF 55.24

 

50 m Bröstsim Damer  40 år och äldre, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Annica Åberg VIF Stockholm 40.94
2 Carola Samuelsson Forsmark IF 44.39
3 Caroline Odalgård VIF Trollhättan 47.92
4 Monica Mattson VIF Vuollerim 55.66
5 Ann Zetterberg VIF Stockholm 56.43
6 Pia Tenor VIF Stockholm 58.11
7 Helena Selin VIF Umeå 1:06.58

 

50 m Bröstsim Herrar  u 40 år, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Pelle Högfors Forsmarks IF 36.82
2 Henrik Juhlin VIF Stockholm 37.06
3 Linus Larsson VIF Vuollerim 39.80
4 David Stenberg VIF Vuollerim 43.39
5 Viktor Gårdö VIF Stockholm 44.93

 

50 m Bröstsim Herrar 40 år och äldre, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Johan Karlsson VIF Stockholm 43.00
2 Andreas Regnell VIF Stockholm 43.57
3 Kenneth Lindkvist VIF Motala 44.03
4 Marcus Ljungström Ringhals IF 44.16
5 Mikael Palmblom VIF Luleå 44.20
6 Martin Silfors Ringhals IF 45.24
7 Paul Turner VIF Stockholm 45.44
8 Jan Hagrydh VIF Luleå 49.61

 

50 m frisim Damer U 40 och, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Julia Isacson VIF Luleå 39.95
3 Sara Parfa Svonni VIF Luleå 43.10

 

50 m Frisim Damer  40 år och äldre, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Annica Åberg VIF Stockholm 32.54
2 Carola Samuelsson Forsmark IF 37.04
3 Caroline Odalgård VIF Trollhättan 38.88
5 Ann Zetterberg VIF Stockholm 48.46

 

50 m Frisim Herrar u 40 år, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Henrik Juhlin VIF Stockholm 28.61
2 Thomas Tallroth VIF Uppsala 29.41
3 Pelle Högfors Forsmarks IF 29.91
4 Linus Larsson VIF Vuollerim 32.12
5 David Stenberg VIF Vuollerim 37.91
6 Viktor Gårdö VIF Stockholm 43.09

 

50 m Frisim Herrar 40 år och äldre, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Niklas Johansson VIF Sundsvall 32.40
2 Andreas Regnell VIF Stockholm 33.98
3 Martin Silfors Ringhals IF 34.11
4 Mikael Palmblom VIF Luleå 35.04
5 Paul Turner VIF Stockholm 36.11
6 Kenneth Lindkvist VIF Motala 37.25
7 Marcus Ljungström Ringhals IF 37.95
8 Stefan Rovainen VIF Luleå 52.94

 

1500 frisim Herrar u 40, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Henrik Juhlin VIF Stockholm 22:10.78
2 Pelle Högfors Forsmarks IF 22:22.41
3 Thomas Tallroth VIF Uppsala 24:49.92
4 Andreas Ahlin Geab IF 28:10.40
5 Viktor Gårdö VIF Stockholm 34:06.27
6 Peter Viklund VIF Vuollerin 34:32.32
7 Stefan Nilsson VIF Luleå 36:01.81
8 Mattias Linell VIF Trollhättan 36:58.78

9 Markus Bäckström VIF Uppsala 39:13.57
10 Johan Larsson VIF Vuollerin 40:06.33
11 Tobias Fjällström VIF Vuollerin 43:38.74
12 Robin Carlberg Forsmarks IF 43:41.65
13 Erik Lejonhufvud VIF Uppsala 44:36.16
14 Jonas Rydén VIF Uppsala 45:29.78
15 Petter Halvarsson VIF Sundsvall 48:00.00
16 Sebastian Svedberg VIF Stockholm 48:19.48
17 Axel Vahlind VIF Uppsala 50:24.47
18 Lars Vikberg VIF Luleå 50:40.00
19 Hamed Afif VIF Uppsala 55:54.56
20 David Palko Forsmarks IF 57:01.14

 

1500 frisim Herrar äldre än 40, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Martin Silfors Ringhals iF 23:32.58
2 Andreas Regnell VIF Stockholm 25:06.91
3 Niklas Johansson VIF Sundsvall 25:33.85
4 Paul Turner VIF Stockholm 28:56.00
5 Kenneth Lindkvist VIF Motala 31:03.00
6 Johan Karlsson VIF Stockholm 33:14.65
7 Thomas Vesterlund VIF Sundsvall 33:24.98
8 Håkan Sundquist VIF Vuollerin 34:09.04

9 Magnus Sundell VIF Trollhättan 34:57.29
10 Lars Blanksvärd VIF Uppsala 35:26.89
11 Stefan Larsson VIF Vuollerin 35:46.31
12 Martin Johansson VIF Trollhättan 35:56.12
13 Leif Karlsson VIF Tärnaby 36:57.00
14 Christer Sundqvist VIF Luleå 37:10.91
15 Patric Linder VIF Trollhättan 37:22.00
16 Ulf Svensson VIF Umeå 38:39.13
17 Mats Mattsson VIF Uppsala 39:50.44
18 Marcus Ljungström Ringhals IF 40:23.00
19 Tomas Smed Forsmarks IF 41:27.52
20 Fredrik Persson VIF Trollhättan 44:58.82

21 André Hellberg Forsmarks IF 45:29.77
22 Fredrik Valter VIF Umeå 48:01.25
23 Mikael Nyberg VIF Uppsala 49:54.44
23 Per Andersson VIF Luleå 51:23.71
24 Håkan Kassman VIF Motala 55:31.64

 

1500 frisim Mix, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Linus Larsson VIF Vuollerin 32:25.67
2 Magnus Göransson VIF Stockholm 35:27.66
3 Martin Olsson VIF Luleå 37:21.46
4 Mikaela Malmrud Forsmarks iF 38:12.54
5 Per Åkerberg VIF Motala 40:01.49
6 Clas Dahlberg VIF Trollhättan 40:22.52
7 Tobias Olofsson Bierfeldt VIF Motala 40:29.87
8 Patrik Blomber VIF Motala 40:35.15

9 Amanda Nilsson Mäkikaltio VIF Luleå 41:53.96
10 Dan Gustafsson VIF Trollhättan 41:58.28
11 Christer Wangred Ringhals IF 42:06.07
12 Kenneth Nordmark VIF Luleå 41:28.34
13 Lina Svensson VIF Trollhättan 43:30.15
14 Eva Olssson VIF Trollhättan 44:40.56
15 Robert Landgren VIF Trollhättan 45:06.00
16 William Alkén  VIF Stockholm 45:54.00
17 William Ingves VIF Stockholm 46:24.00
18 Sven Forsell VIF Trollhättan 47:31.26
19 Cecilia Persson VIF Uppsala 47:45.68

20 Lars Hedenskog VIF Motala 50:32.55
21 Ulf Nyman Geab IF 51:12.37
22 Sture Burman VIF Luleå 55:09.47
23 Thomas Cervin VIF Motala 56:40.61

 

1500 frisim Damer u 40, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Emma Johansson VIF Vuollerin 30:23.94
2 Julia Isacson VIF Luleå 31:59.87
3 Jenny Dahlström VIF Trollhättan 32:45.97
4 Lovisa Rosendahl VIF Stockholm 34:57.99
5 Tina Fundell Forsmarks IF 35:32.93
6 Ida Gille Forsmarks IF 38:38.88
7 Hanna Persson VIF Vuollerin 40:35.68
8 Britta Röntoft Forsmarks IF 41:12.00

9 Linda Berg VIF Uppsala 41:24.74
10 Sofi Bryggman VIF Luleå 46:24.43
11 Kajsa Ehrengren Forsmarks IF 47:22.53
12 Kristin Dure VIF Trollhättan 56:15.63

 

1500 frisim Damer äldre än 40, Finaler
Placering Namn Förening Tid
1 Caroline Odelgård VIF Trollhättan 28:56.58
2 Monnika Mattsson VIF Vuollerin 34:57.50
3 Anna Larsson VIF Uppsala 37:37.73
4 Pia Tenor VIF Stockholm 39:34.82
5 Karin Pettersson VIF Trollhättan 40:44.31
6 Maria Åhlström VIF Trollhättan 41:11.07
7 Anna Zerpe VIF Luleå 41:35.93
8 Camilla Åström VIF Umeå 43:06.00

9 Mervi Söderquist Forsmarks IF 43:11.58
10 Marie Eliasson Ringhals IF 43:30.00
11 Laila Söderblom Forsmarks IF 43:56.66
12 Angelica Andersson Ringshals IF 44:33.00

13 Sofia Nilsson Forsmarks IF 44:54.25
13 Christina Brändström VIF Umeå 45:07.97
14 Liesen Lagercrantz VIF Stockholm 47:45.68
15 Gunnila Brännman VIF Trollhättan 49:19.54
16 Carina Karlsson VIF Uppsala 54:38.33

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 16 NOV 2018 10:10 Skribent: Sven Forsell
Epost: This is a mailto link