Hoppa till sidans innehåll

Löpande resultat

30 AUG 2013 08:51
Löpande uppdatering av tävlingsresultatet.
  • Skapad: 30 AUG 2013 08:51

Jaktskytte - totalt

1. Stefan Ekman Forsmark IF 249
2. Jan-Erik Kull Forsmark IF 228
3. Joakim Ottosson VIF Trollhättan 225

 

Mountainbike sprint

 

Klass DS

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

1

701

Annika Larsson

Forsmark

21:23

2

702

Pia Tenor

Forsmark

21:38

3

703

Camilla Hildesson

Ringhals

25:39

  

 

Klass HS

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

1

613

Lars Olsson

Trollhättan

17:03

2

607

Hans Hedin

Forsmark

18:13

3

604

Per Attermo

Stockholm

18:17

4

608

Göran Cederholm

Forsmark

18:45

5

611

Tobias Anderberg

Trollhättan

18:47

6

610

Tomas Carlsson

Ringhals

19:21

7

614

Erik Torkildsson

Trollhättan

20:33

8

615

Magnus Örberg

Trollhättan

21:04

9

606

Jan Pärt

Forsmark

25:01

10

602

Sven Kullander

Stockholm

25:26

 

 

Terrängstafett

 

Klass Damer, 3x3 km

Plac

Nummer

Namn

Tid

sträcka 1

sträcka 2

sträcka 3

1

103

Ringhals 1

46:28

13:01

17:47

15:40

 

Klass Herrar, 3x3 km

Plac

Nummer

Namn

Tid

sträcka 1

sträcka 2

sträcka 3

1

4

Trollhättan 1

37:01

13:27

13:01

10:34

2

8

Stockholm 1

39:34

13:34

14:05

11:55

3

2

Voullerim 1

40:00

12:59

13:37

13:24

4

7

Luleå

41:02

14:06

14:15

12:41

5

15

Forsmark

42:47

14:54

17:22

10:31

6

10

Ringhals 1

43:36

15:15

13:54

14:27

7

3

Voullerim 2

45:36

15:51

16:14

13:30

Långlopp

 

Klass HS, 10 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

1

604

Jean Marie Nyatanyi

Trollhättan

47:19

23:27

23:52

2

602

Andreas Ahlin

GEAB

53:42

26:40

27:01

3

601

Magnus Lönnberg

Umeå

55:25

26:27

28:57

 

 

Klass H40, 10 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

1

653

Stefan Larsson

Voullerim

47:04

23:29

23:35

2

655

Torbjörn Blom

Trollhättan

48:43

23:53

24:50

3

652

Henrik Mäkitaavola

Luleå

49:51

24:34

25:17

 

 

Klass H50, 10 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

1

703

Mikael Nilsson

Luleå

42:52

21:23

21:29

2

706

Håkan Sundqvist

Voullerim

43:17

21:23

21:54

3

701

Rolf Jakobsson

Luleå

46:36

23:33

23:03

4

702

Tore Jakobsson

Luleå

46:58

23:35

23:24

5

710

Kent Isaksson

Forsmark

47:57

23:55

24:02

6

704

Lars Sundkvist

Luleå

50:49

24:44

26:04

7

709

Bo Ekström

Motala

52:34

26:05

26:29

8

705

Mats Wennberg

Voullerim

54:44

26:21

28:23

9

707

Kent Larsson

Trollhättan

58:12

28:59

29:14

10

708

Stanely Bertilsson

Trollhättan

59:24

29:00

30:24

 

 

Klass DS, 10 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

1

755

Frida Jones

Stockholm

49:52

24:50

25:02

2

753

Inger Steen

Forsmark

01:04:33

32:23

32:11

752

Marie Forsman

Umeå

brutit

29:47

 

 

Klass D40, 10 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

1

805

Marie Arnesson

Ringhals

45:04

22:39

22:26

2

802

Marie Ivarsson

Trollhättan

50:16

24:52

25:24

3

803

Susanne Madsen

Trollhättan

56:06

27:03

29:03

4

801

Sofie Arvidsgård

Ringhals

59:35

30:10

29:25

754

Anette Friedenthal

Trollhättan

brutit

29:21

 

 

 

Klass HS Klassiker, 15 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

varv 3

1

931

Patrik Gustavsson

Trollhättan

54:54

18:08

18:15

18:31

2

926

Tobias Govik

Trollhättan

58:42

19:11

19:33

19:58

3

914

Björn Nilsson

Motala

01:07:38

22:52

23:01

21:45

4

922

Tomas Andresén

Ringhals

01:07:45

23:44

22:13

21:48

5

912

Morgan Reimer

Motala

01:07:52

23:16

22:16

22:20

6

903

Jimmy Hägg

Ringhals

01:08:01

23:13

22:42

22:06

7

928

Tobias Anderberg

Trollhättan

01:10:06

23:04

23:37

23:25

8

909

Jan-Erik Kull

Forsmark

01:10:34

22:42

23:19

24:33

9

918

Håkan Gustavsson

Ringhals

01:11:01

24:03

23:39

23:19

10

924

Jan Smidje

Ringhals

01:11:15

24:01

23:40

23:33

11

905

Johan Karlsson

Stockholm

01:13:41

24:08

24:18

25:15

12

921

Mikael Nilsson

Ringhals

01:15:26

24:07

24:37

26:42

13

916

Stefan Nilsson

Luleå

01:19:43

27:12

26:48

25:43

14

915

Sture Burman

Luleå

01:19:48

26:42

26:38

26:28

15

927

Sven Forsell

Trollhättan

01:20:12

26:09

26:52

27:11

16

902

Bernt Granberg

Uppsala

01:21:08

26:23

27:12

27:34

17

934

Magnus Sundell

Trollhättan

01:24:30

24:58

27:25

32:07

18

907

Mikael Hellsvik

Stockholm

01:25:40

26:07

27:50

31:43

19

917

Krister Sundström

Luleå

01:26:36

27:26

29:10

30:00

20

929

Dan Gustafsson

Trollhättan

01:27:48

26:36

29:13

31:59

21

923

Ulf Smedberg

Ringhals

01:32:26

29:19

30:56

32:11

22

913

Mikael Andersson

Motala

01:35:40

30:01

31:20

34:19

23

910

Karl Norberg

Sundsvall

01:36:04

31:10

32:43

32:12

24

919

Marcus Ljungström

Ringhals

01:45:30

33:32

34:52

37:07

25

901

Mats Mattsson

Uppsala

01:47:06

33:47

36:03

37:17

26

925

Olof Eriksson

Ringhals

02:03:39

36:01

41:57

45:42

920

Gustaf Persson

Ringhals

31:43

35:52

 

 

Klass DS Klassiker, 15 km

Plac

Nummer

Namn

Ort

Tid

varv 1

varv 2

varv 3

1

960

Marie Eliasson

Ringhals

01:11:57

24:05

23:43

24:09

2

955

Camilla Åström

Umeå

01:24:16

27:55

27:55

28:26

3

963

Ann Redner

GEAB

01:31:03

28:06

30:01

32:57

4

958

Maria Weilgoni

Ringhals

01:42:56

32:51

34:38

35:27

5

957

Åsa Albrektsson

Ringhals

01:42:56

32:52

34:35

35:29

6

964

Jeanette Regin

GEAB

02:02:33

43:07

38:53

40:33

7

951

Mia Rostö

Älvkarleby

02:27:04

46:03

48:26

52:35

953

Eva Plynning

Stockholm

brutit

25:04

956

Åsa Eriksson

Luleå

brutit

32:53

 

 

 

 

Orientering H21 - ställning efter dag 1

1. Erik Skaar VIF Trollhättan 27.11
2. Thomas Wikström VIF Trollhättan 32.08
3. Jimmy Hägg Ringhals IF 39.51

 

Orientering D21 - ställning efter dag 1 

1. Marie Arnesson Ringhals IF 30.54
2. Åsa Wängdahl VIF Trollhättan 45.02
3. Eva Olsson VIF Trollhättan 46.04

 

Orientering H40 - ställning efter dag 1

1. Richard Tengström VIF Trollhättan 22.28
2. Anders Eriksson VIF Trollhättan 30.35
3. Tomas Tranberg VIF Trollhättan 31.03

 

  

Terränglöpning H50 3 km

1. Mikael Nilsson  VIF Luleå  12.04 
2. Håkan Sundqvist VIF Vuollerim  12.22 
3. Tomas Granström  VIF Vuollerim  12.38 

 

Terränglöpning H60 3 km

1. Kent Isaksson  Forsmark IF 13.21 
2. Lennart Pettersson   VIF Vuollerim 28.39 

 

Terränglöpning DS 3 km

1. Marie Arnesson  Ringhals IF  12.01 
2. Frida Abrahamsson  VIF Stockholm  15.50 
3. Helena E Selin   VIF Umeå 19.22 

 

Terränglöpning D40 3 km

1. Pia Tenor  Forsmark IF  14.49 
2. Sofia Nilsson  Forsmark IF  16.13 
3. Gunilla Persson  VIF Motala  19.42 

 

 

Terränglöpning HS 5 km

1. Kimmo Halonen Forsmark IF 19.10  
2. Tobias Nylander VIF Stockholm 19.36  
3. Erik Skaar VIF Trollhättan 21.49  

 

Terränglöpning H40 5 km

1. Stefan Larsson VIF Vuollerim 24.36  
2. Mikael Bergsten VIF Älvkarleby 28.22  
3. Martin Johansson VIF Trollhättan 29:46  

 

Brännboll 

Match Hemmalag Bortalag Grupp Resultat
1 VIF Uppsala 1 - Trollhättan 5 A 27 - 41
2 VIF Umeå VIF Stockholm 2 A 51 - 27
3 VIF Trollhättan 3 VIF Trollhättan 1 A 33 - 33
4 VIF Trollhättan 2 VIF Stockholm 1 B 4 - 61
5 VIF Uppsala 2 VIF Trollhättan 4 B 24 - 43
6. Forsmark IF Ringhals IF B 41 - 53
7. VIF Trollhättan 5 VIF Stockholm 2 A 44 - 39
8. VIF Trollhättan 1 VIF Uppsala 1 A 47 - 44
9. VIF Trollhättan 3 VIF Umeå A 15 - 70
10. VIF Stockholm 1 VIF Trollhättan 4 B 50 - 50

 

Fotboll pil_bla_fram Tabell

Herrar 35

VIF Trollhättan-Motala/Trollhättan 0 - 3
VIF Stockholm-Motala/Trollhättan 4 - 6
Motala/Trollhättan-VIF Trollhättan 1 - 4
VIF Stockholm-VIF Trollhättan 1 - 1
Motala/Trollhättan-VIF Stockholm 1 - 0
   

 

 

Herrar pil_bla_fram Tabell

VIF Trollhättan 1-VIF Stockholm 2 - 2
Ringhals IF-VIF Motala 5 - 1
VIF Trollhättan 2-VIF Umeå 4 - 1
VIF Stockholm-VIF Motala 5 - 3
VIF Umeå-VIF Trollhättan 1 2 - 4
VIF Trollhättan 2-Ringhals IF 2 - 0
VIF Trollhättan 1-Ringhals IF 2 - 1
VIF Motala-VIF Trollhättan 2 0 - 8
VIF Umeå-VIF Stockh 1 - 3
   
   

 

 

 

 

Damer  pil_bla_fram Tabell

Forsmark IF-VIF Luleå 1 - 0
VIF Luleå-VIF Trollhättan 0 - 1
VIF Trollhättan-Forsmark IF 1 - 0
VIF Luleå-Forsmark IF 3 - 2
VIF Trollhättan-VIF Luleå 2 - 0
Forsmark IF-VIF Trollhättan  

 

 

 

pil_bla_fram Samtliga resultatlistor


Skribent: Sven Forsell
Epost: This is a mailto link